Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi

Tarihi Bada Köprüsü' nün Restorasyon Uygulama İşi

Tarih 20 Ağustos 2021, 09:57
Konum Çiçekler Köyü/Beyşehir ilçesi/Konya
Kategori Restorasyon Uygulama

PROJE AÇIKLAMA

     Konya İli Beyşehir ilçesi, Çiçekler Köyü'nde bulunan Tarihi Bada Köprüsü'nün restorasyon uygulama çalışması firmamız tarafından 2014 yılında yapılmıştır. İhalesi ve kontrollüğü Konya Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü Sanat Yapıları Baş Mühendisliği tarafından yapılmıştır.
     Doğu-batı doğrultuda yerleştirilmiştir. 14. YY Osmanlı Dönemi eseri olan Tarihi Bada Köprü'sü yedi sivri kemer gözlü olarak inşa edilmiştir. Köprünün tabliyesi 80m uzunluğunda ve 4.90m genişliğindedir. Tamamen taş malzemeden inşa edilmiş köprünün kemer örgüleri, tonozlar ve tempan duvarları büyük ölçüde kesme taştır.
     Restorasyon uygulama çalışmaları kapsamında tarihi köprüde; beton eklentilerin alınması, kemer askıya alma, kemer sökümü, yeni kemer taşları ile taş kemer yapımı, mevcut kemer taşları ile taş kemer yapımı, Kenet-zıvana-kurşun, kaba yonu duvar kaplaması, sıralı moloz duvar, istifli moloz dolgu, derz, yüzey temizliği, çürütme, tamamlama, araştırma kazıları, korniş, korkuluk, döşeme, çevre düzenlemesi, istifli taş tahkimat ve enjeksiyon ile temel güçlendirme çalışmaları yapılmıştır.